Wady postawy to istotny problem współczesnego społeczeństwa. Lekarze wskazują, że około 80% dzieci w wieku szkolnym się z nim zmaga. Warto na wstępie wspomnieć, że krzywy kręgosłup może być również wadą nabytą przez osoby dorosłe. Wiąże się to z siedzącym trybem życia i małą aktywnością fizyczną. 

Jak zapobiegać wadom postawy, aby uchronić się przed dyskomfortem i bólem? Czy możliwe jest korygowanie tych defektów zdrowotnych u dorosłych? Dowiedz się, co na ten temat mówią fizjoterapeuci. 

Czym jest wada postawy?

O wadach postawy można mówić, kiedy obserwujemy odstępstwa od prawidłowej, fizjologicznej i wyprostowanej pozycji ciała. Zaawansowane wady postawy mogą dawać dolegliwości w postaci napięć lub bólu. Można podzielić je na wrodzone oraz nabyte – z tymi drugimi mamy do czynienia zdecydowanie częściej. Najbardziej narażone na wady postawy są dzieci w okresie wzrostu, gdyż ich szkielet jest bardziej elastyczny. Nie oznacza to jednak, że problem nie dotyczy dorosłych. Z jakimi wadami postawy zmagamy się najczęściej?

  • skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa
  • hiperlordoza – tzw. plecy wklęsłe
  • plecy okrągłe – nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku lędźwiowym
  • plecy płaskie – brak krzywizn kręgosłupa

Wady postawy – jakie są ich przyczyny

Wspomniane zostało, że wady postawy mogą być nabyte nawet w wieku dorosłym. Jakie są ich przyczyny? Powstawaniu wad postawy sprzyja siedzący tryb życia, który nie jest zrównoważony aktywnością fizyczną. Często przyjmuje się także nienaturalną pozycję siedzenia i korzysta z nieodpowiednio wyprofilowanych krzeseł.

Niewiele osób też zdaje sobie sprawę, jak destrukcyjny wpływ na kręgosłup ma spanie na zbyt miękkim materacu. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa zapada się w miękką gąbkę i powstaje nienaturalna krzywizna, która z czasem się utrwala. Kluczowy jest także dobór poduszki, która będzie stabilizować odcinek szyjny podczas snu.

Wady postawy kształtują się także u osób, które wybierają nieodpowiednie obuwie. Zbyt ciasne buty powodują ucisk, co prowadzi do deformacji stóp oraz zwyrodnień stawów. Szczególnie kiepskim pomysłem jest chodzenie na co dzień w szpilkach. Wysokie obcasy sprawiają, że powstają nienaturalne krzywizny w naszej postawie ciała, dochodzi do przeciążeń i cierpi przede wszystkim odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zostawmy więc szpilki na specjalne wyjścia.

Jak korygować wady postawy?

Jeżeli zdiagnozowano u ciebie lub twojego dziecka wadę postawy, powinieneś podjąć konkretne działania mające na celu zapobieganie jej pogłębianiu. Jak korygować wady postawy?

  • ćwiczenia i rehabilitacja – rekomendowane jest skorzystanie z pomocy specjalisty, np. wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który pokaże ci przykładowy zestaw ćwiczeń korekcyjnych. Fizjoterapeuta indywidualnie oceni stopień zaawansowania schorzenia, przeprowadzi wywiad dotyczący stanu zdrowia i innych chorób i na tej podstawie zaproponuje leczenie. Nie lecz wad postawy na własną rękę. To bardzo ważne, aby wykonywać ćwiczenia prawidłowo, aby jeszcze nie pogorszyć swojego stanu.
  • dodatkowa aktywność fizyczna – pomożesz fizjoterapeucie w pracy, jeśli wprowadzisz na własną rękę inny rodzaj aktywności fizycznej. Pływanie, joga, nordic walking? Co sprawia ci największą frajdę?
  • unikanie siedzącego trybu życia – jeżeli pracujesz przy biurku, zadbaj o to, żeby od czasu do czasu rozprostować kości. Wstań, przejdź się po biurze i wykonaj kilka skłonów, aby rozciągnąć odcinek lędźwiowy i piersiowy. Nie bez powodu smartwatch przypomina ci “wstań i ruszaj się”. Unikaj także siedzącego odpoczynku w domu. 
  • kontrolowanie swojej masy ciała – nadwaga ma destrukcyjny wpływ na kręgosłup i stawy kolanowe. 

Jak korygować wady postawy u dorosłych?

Postępowanie z wadami postawy u dorosłych i u dzieci jest praktycznie takie samo. Weź jednak pod uwagę, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Fizjoprofilaktyka to działania z zakresu edukacji prozdrowotnej, mające na celu zminimalizowanie powstawania wad postawy w wyniku nieprawidłowego stylu życia.

Rehabilitanci z Holistic Warszawa podczas spotkań z pacjentami dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu pacjent jest bardziej świadomy swojego ciała i tworzy z nim swoistą relację. Edukacja prozdrowotna prowadzona przez rehabilitantów z Holistic jest skuteczna, gdyż nie opiera się wyłącznie na spotkaniach w gabinecie, ale przygotowuje pacjenta do podjęcia samodzielnej pracy w domowym zaciszu.

Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś i ciesz się sprawnością przez lata.


Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!

Recepcja

Lokalizacja

Trakt Leśny 66
02-797 Warszawa

Solec Zdrój Warszawa Łódź Katowice Kraków Wrocław Poznań Rzeszów
© 2024
HOLISTIC
Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej