Ból kręgosłupa może mieć różne źródła i przyczyny. Czasem są to wady postawy, urazy powypadkowe, czy dysfunkcje pooperacyjne, innym razem źródłem dyskomfortu może być siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub wręcz przeciwnie – przeciążenia spowodowane zbyt intensywnymi treningami sportowymi. Warto zauważyć już na wstępie, że problem dotyczy nie tylko osób starszych, ale także młodych i w pełni sił.

W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego fizjoterapia kręgosłupa jest tak ważna w procesie powrotu do zdrowia i komfortowego życia. Podpowiemy także, jaki zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup są skuteczne. Zapraszamy do lektury!

Rola fizjoterapii w łagodzeniu bólu

Fizjoterapia kręgosłupa to dziedzina nauk medycznych, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu oraz profilaktyce schorzeń związanych z układem ruchu i kręgosłupem. Jej głównym celem jest eliminacja bólu, przywracanie pełnej funkcjonalności ciała oraz zapobieganie nawrotom dolegliwości. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o zakres przypadków, które obejmuje fizjoterapia kręgosłupa – specjaliści pomagają w łagodzeniu dolegliwości w odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym i krzyżowym. 

Niezależnie od rodzaju dysfunkcji, czy wad postawy, fizjoterapeuci podejmują się różnych wyzwań. Hiperlordoza, nasilona kifoza oraz skolioza to jedne z najczęstszych przypadków wad postawy, które często prowadzą do bólu i utrudnień w ruchu. Zanim jednak przystąpi się do terapii, konieczne jest przeanalizowanie każdego przypadku osobno, tworząc spersonalizowany plan zabiegów fizjoterapeutycznych kręgosłupa i włączając odpowiednie zestawy ćwiczeń. Fizjoterapeuta powinien dokładnie przeanalizować historię medyczną, styl życia oraz konkretne objawy bólu u pacjenta i dopiero na tej podstawie ustalić indywidualny plan leczenia.

Różnorodność technik i zabiegów w fizjoterapii kręgosłupowej

Odpowiedź na pytanie, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne na kręgosłup są najlepsze, nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju urazu bądź dysfunkcji oraz odcinka kręgosłupa, na który oddziałuje terapeuta. Konieczna jest indywidualna ocena sytuacji. Do najczęściej stosowanych technik i typów terapii należą:

  • Terapia manualna – wykorzystuje techniki ręczne do manipulacji i mobilizacji stawów oraz masażu tkanek miękkich. Manipulacje kręgosłupa polegają na krótkotrwałej i kontrolowanej rotacji kręgosłupa w celu przywrócenia prawidłowej pozycji stawów. To może przynieść ulgę w bólu i poprawić zakres ruchu. Manipulacje kręgosłupa są najczęściej stosowane w leczeniu bólu kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. 
  • Terapia mięśniowo-powięziowa – koncentruje się na jednoczesnym leczeniu mięśni i powięzi. Obejmuje np. uwalnianie punktów spustowych oraz rozciąganie i wzmacnianie mięśni i powięzi. Warto zaznaczyć, że mięśnie stabilizują kręgosłup, dlatego ich wzmocnienie i rozluźnienie może ograniczyć bodźce bólowe.
  • Ćwiczenia korekcyjne – stosowane są zwłaszcza przy leczeniu wad postawy oraz profilaktycznie. Pomagają wzmocnić mięśnie oraz wyrobić prawidłowe nawyki ruchowe.

To tylko niektóre propozycje. Ostatecznie wybór konkretnych technik i zabiegów zależy od diagnozy, potrzeb pacjenta oraz lokalizacji bólu w kręgosłupie. Fizjoterapeuci dokładnie analizują stan pacjenta i opracowują spersonalizowany plan terapii, aby pomóc w łagodzeniu bólu i przywracaniu funkcjonalności kręgosłupa.

Fizjoterapia kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego – kiedy z niej skorzystać?

Fizjoterapia kręgosłupa może pomóc w wielu sytuacjach. Kluczową kwestią jest jednak odpowiedni dobór terapii do lokalizacji bólu i konkretnej diagnozy pacjenta. Poniżej przedstawiamy, kiedy warto skorzystać z fizjoterapii kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego.

Fizjoterapia kręgosłupa szyjnego

  • częste bóle głowy i migreny – jeśli doświadczasz regularnych bólów głowy, zwłaszcza tych promieniujących od szyi lub barków, fizjoterapia kręgosłupa szyjnego może pomóc w identyfikacji przyczyny i złagodzeniu bólu.
  • siedzący tryb życia – osoby prowadzące siedzący tryb życia, zwłaszcza te pracujące przed komputerem przez długi czas, często doświadczają napięcia mięśni szyi i karku. Fizjoterapia odcinka szyjnego z pewnością rozluźni napięcia i zniweluje ból.
  • nadmierne napięcie mięśniowe – jeśli odczuwasz napięcie mięśniowe w okolicach szyi i barków, które może być spowodowane stresem lub nieprawidłową postawą, fizjoterapia może przynieść ulgę.

Fizjoterapia kręgosłupa lędźwiowego

  • praca o charakterze fizycznym lub siedzącym – specjaliści wykonujący pracę fizyczną, np. pracownicy budowlani czy magazynierzy, a także zawodowi kierowcy są bardziej narażeni na bóle lędźwiowe związane z podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub wykonywaniem powtarzalnych ruchów. Fizjoterapia może pomóc w zapobieganiu i leczeniu tych dolegliwości.
  • sporty siłowe i obciążające kręgosłup – sportowcy często doświadczają bólów kręgosłupa w wyniku przeciążeń organizmu. Mogą skorzystać z fizjoterapii lędźwiowej w celu wzmocnienia mięśni wokół kręgosłupa, poprawy stabilności i profilaktyki urazów.

kobiety po porodzie – kobiety ciężarne często skarżą się na ból lędźwi w związku z ciążą. Po porodzie fizjoterapia lędźwiowa może być wskazana w celu przywrócenia siły i stabilności mięśni brzucha i pleców.

Profilaktyka i edukacja prozdrowotna

Fizjoprofilaktyka i edukacja prozdrowotna są niezwykle istotnymi aspektami. Obejmują one działania zapobiegające bólom kręgosłupa i powstawaniu wad postawy. Dotyczą głównie osób, które chciałby uchronić się przez ewentualnymi dolegliwościami lub chcą zapobiegać ich nawrotom.

Profilaktyka często obejmuje zestawy ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących, które pomagają w utrzymaniu siły mięśniowej i elastyczności kręgosłupa. Te ćwiczenia redukują ryzyko powstania bólu placów. Są zalecane zarówno dla osób zdrowych, jak i zmagających się z wadami postawy, osób po wypadkach i zabiegach operacyjnych.

Poznaj Holistyczną Terapię Mięśniowo-Powięziową od Holistic Warszawa

Bóle kręgosłupa mogą być uciążliwe i wpływać negatywnie na nasze codzienne życie. Właśnie dlatego warto poznać Holistyczną Terapię Mięśniowo-Powięziową, która może przynieść ulgę i przywrócić komfort w przypadku dolegliwości kręgosłupa. W Holistic Warszawa terapeuci specjalizują się w kompleksowym podejściu do leczenia bólów kręgosłupa, wykorzystując techniki terapii mięśniowo-powięziowej, zintegrowane z metodą GDS, medycyną chińską i technikami osteopatycznymi.

Fizjoterapeuci z Holistic Warszawa opierają swoją pracę na szczegółowej ocenie wzajemnych powiązań między układami w organizmie pacjenta. Nie działają wyłącznie objawowo, lecz dociekają źródła problemów, za którymi mogą stać np. najstarsze dysfunkcje powięziowe. Ludzkie ciało i organizm traktowane są jako jeden spójny system, w którym wszystkie elementy powinny być sprawne, by zapewnić optymalne funkcjonowanie. Techniki terapeutyczne dobierane są indywidualnie do przypadku. 

Potrzebujesz porady?

Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!

Recepcja

Lokalizacja

Trakt Leśny 66
02-797 Warszawa

Solec Zdrój Warszawa Łódź Katowice Kraków Wrocław Poznań Rzeszów
© 2024
HOLISTIC
Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej