Najczęstszym powodem wizyty u specjalisty z dziedziny fizjoterapii 

jest ból lub dysfunkcja ruchowa

Trójetapowa strategia leczenia daje gwarancję sukcesu

Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie od 3 do 5 terapii.

W pewnym momencie te czynniki stają się zbyt dokuczliwe, a pacjent nie może sam sobie z nimi poradzić. Zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i ograniczają codzienną aktywność na polu prywatnym i zawodowym. Celem spotkania jest rozpoznanie problemu z którym Pacjent zgłasza się do gabinetu. Po przez szczegółowy wywiad, ocenę wizualną ( ,,body reading”), testy ruchowe, oraz badanie manualne, terapeuta odnajduje przyczynę problemu i opracowuje strategię leczenia.

Trzy etapy strategii leczenia

Etap I
Pierwsza pomoc

Na tym etapie strategia działania skoncentrowana jest przede wszystkim na zmniejszeniu bólu i odbudowaniu u pacjenta poczucia bezpieczeństwa. Stosujemy techniki wyciszające autonomiczny układ nerwowy, zmniejszające napięcie mięśniowo-powięziowe i poprawiające drenaż tkankowy. Na tym etapie kluczowe jest odnalezienie tzw. pierwotnej dysfunkcji powięziowej, która jest źródłem szeregu kompensacji, które doprowadziły do aktualnego epizodu bólowego.


Etap II
Regulacja napięć mięśniowo-powięziowych (szukanie zdrowia)

Kolejny etap leczenia rozpoczyna się wraz z wyeliminowaniem dolegliwości bólowych bądź zmniejszeniem ich do takiego stopnia, który umożliwia przywrócenie sprawności.

Teraz czas na zastosowanie szeregu technik terapeutycznych mających na celu jak najlepsze zbalansowanie napięcia systemu mięśniowo-powięziowego, którego efektem jest przywrócenie równowagi pomiędzy trzewnym, emocjonalnym a mechanicznym aspektem naszego ciała

Etap ten, będący wyrazem holistycznego spojrzenia na Pacjenta, pozwala ustrzec Go przed kolejnymi incydentami bólowymi.

Etap III
Profilaktyka i autoterapia

Na tym etapie analizujemy stereotypy funkcjonowania pacjenta. Rodzaj pracy, sport, stres, postawa, nawyki żywieniowe to elementy , których korekcja wpisuje się w definicję prawdziwej profilaktyki. Wdrażamy procedury zmierzające do przeprogramowania nieodpowiednich wzorców fizyczno-chemiczo-emocjonalnych, leżących u podstaw dolegliwości Pacjenta.
Fizjoterapeuta ocenia możliwości motoryczne pacjenta i w zależności od stopnia jego sprawności, dobiera odpowiednie ćwiczenia do wykonywania w domu. Jest to bardzo ważny etap, a jego skuteczność zależy od stopnia zaangażowania pacjenta. Należy nadmienić, iż od pierwszej wizyty pacjent rozpoczyna samodzielne wykonywanie w domu odpowiednio dobranych ćwiczeń. Trójetapowy model terapii gwarantuje, że Pacjent będzie mógł cieszyć się pełnią sił i sprawnością jak najdłużej. Kompleksowe podejście do problemu przekłada się na jego trwałe rozwiązanie.

Regularne ,,serwisowanie” siebie jest wyrazem odpowiedzialności i holistycznego podejścia do zdrowia i samopoczucia.


Wskazówki przed pierwszą terapią

  • przynieś ze sobą wygodny strój i niekrępującą bieliznę,
  • jeśli masz za sobą operację, uraz lub jesteś po przeprowadzeniu badań obrazowych, nie zapomnij zabrać ze sobą dokumentacji medycznej, ona ułatwi nam sprawne i dokładne przeprowadzenie badania,
  • poświęć chwilę na przypomnienie sobie historii twoich głównych i współtowarzyszących dolegliwości; od kiedy, czy był czynnik sprawczy, czy i jak ból zmieniał się w trakcie jego trwania, czy wcześniej miałeś inne lub podobne dolegliwości, które ruchy i czynności nasilają twój problem a które go zmniejszają, czy masz jakieś problemy trzewne. Odpowiedzi na takie pytania będą bardzo istotne i trakcie badania na pierwszej wizycie,
  • jeżeli z jakichkolwiek powodów nie możesz dotrzeć na zabieg, zadzwoń, abyśmy mogli przesunąć wizytę,
  • nie wymagamy skierowania od lekarza,
  • jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami telefonicznie, lub przez e-mail.

Wywiad i wypełnianie karty badania

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy szczegółowy wywiad oraz badanie fizjoterapeutyczne. Będziemy cię pytać o większość Twoich aktualnych i przeszłych dolegliwości, urazów, chorób czy operacji, które dadzą nam obraz kompensacji mechaniczno-trzewnych obecnych w Twoim organizmie. Zebrane informacje zapisujemy w karcie badania, która służy do planowania oraz monitorowania przebiegu procesu leczenia. Dokumentacja jest przechowywana, dzięki czemu mamy dostęp do historii choroby i terapii pacjenta, co umożliwia efektywne rozwiązywanie ewentualnych problemów w przyszłości a jeśli kiedyś będziesz pod opieką innego naszego terapeuty, będzie on miał dostęp do Twojej historii zabiegów.


Body reading

Body reading z ang. “czytanie ciała” – Jest to ocena wizualna pacjenta. Podczas badania jako pierwszy oceniany jest układ ciała w trzech płaszczyznach: czołowej, strzałkowej i poprzecznej Następnie oceniamy punkty kostne, których wzajemne relacje mówią nam o liniach naprężeń mięśniowo-powięziowych, przebiegających w ciele pacjenta. Dzięki temu wiemy, które mięśnie dominują wzmożonym napięciem powodując asymetryczne ustawienie poszczególnych rejonów ciała, co prowadzi do przeciążeń i bólu w układzie mięśniowo-szkieletowym. Celem body readingu jest ocena dysbalansu miesniowo-powięziowego i odnalezienie pierwotnego zaburzenia oraz opracowanie strategii leczenia.

Badanie ruchowe i manualne

Ten etap badania pozwoli wskazać osłabione lub ograniczone segmenty ruchowe pacjenta, których ponowna ocena wskaże skuteczność zastosowanych technik manualnych. Badanie manualne (weryfikacja palpacyjna) jest ostatnim etapem badania, który decyduje o wyborze miejsca i techniki terapeutycznej, która będzie wykonana.


Recepcja

Lokalizacja

Trakt Leśny 66
02-797 Warszawa

Solec Zdrój Warszawa Łódź Katowice Kraków Wrocław Poznań Rzeszów
© 2024
HOLISTIC
Centrum Terapii Mięśniowo-Powięziowej